Історія селища Новгородка

Новгородка - селище міського типу, центр селищної ради, розташоване вздовж річки Кам'янки, притоки Інгулу, за 37 км на південний схід від Кіровограда та за 13 км від залізничної станції Куцівка. Селищній раді підпорядковані також населені пункти Воронцівка та село Велика Чечеліївка.

Вперше в документах Новгородка згадується 1770 року, як хутір  Куцівка, заснований козаком Куцим у першій половині ХУШ ст. ЇЇ землі входили до складу Запорізької Січі. Пізніше тут селилися  кріпаки - втікачі з Полтавської губернії.

З 1784 року село стало казенним і входило до Олександрійського повіту Херсонської губернії. Під час створення на Херсонщині  військових поселень, до складу їх разом з іншими державними селами в 1822 році увійшла й Куцівка,  яка дістала назву Новгородки- 2, від розташованого  в ній  Новгородського кірасирського  полку. Тут же містилися штаби цього полку 1-го ескадрону кавалерії, а пізніше – 4-го округу і управління першої волості  Новоросійського військового поселення.

Після ліквідації військових поселень Новгородка - знову державне село, яке у 1860 році дістало статус містечка і стало центром волості Олександрійського повіту Херсонської губернії. З 21275,5 десятин землі приписаної до нього, на 2133 ревізькі душі припадало лише 12317,9 десятини – тобто пересічно по 5,77 десятини на ревізьку душу. Кращі угіддя залишилися  за казною та церквою. Це викликало  невдоволення новгородківців, які весною 1865 року вимагали усунення всіх сільських старшин, відмовлялися повинності, протягом кількох дні чинили  рішучий опір поліції і військовій команді. Місцеві власті, не в змозі самі справитись з ними, звернулися по допомогу до мешканців навколишніх сіл. Але ті підтримали посталих. Заворушення в кінці квітня – на початку  травня  охопило, крім Новгородки, також села Аджамку, Покровське, Варварівку й Малинівку.

Налякані виступами царські власті кинули сюди полк драгунів. Селяни приготувалися дати відсіч солдатам і звільнити заарештованих односельців, але були оточені військами і роззброєні. Повстання придушили, 45 активних його учасників заарештували і віддали до суду.

У пореформений період в містечку розвивалася промисловість по переробці сільського господарської сировини. Пожвавилася торгівля.

З розвитком капіталізму посилилося класове розшарування населення. У 1886 році в містечку проживало 6267 чоловік і налічувалося 1167 дворів.

Містечко, хоч і було волосним центром, мало убогий вигляд. Хати здебільшого глиняні, вкриті соломою або очеретом. Лише наприкінці 90-тих років сюди прибув фельдшер, почала працювати аптека, а в 1909 році  - лікарня на 20 ліжок. В 1873 році  відкрилася земська школа в якій навчалося 139 дітей, переважно із заможних родин; згодом  -  дві  церковнопарафіяльні школи. З 6129 жителів у 1886 році грамоту знало 463  чоловіки  з них  42 жінки.

Перша світова війна принесла нові страждання трудящим. З 2182 працездатних чоловіків Новгородки 1236 були мобілізовані до царської Армії. Дізнавшись про Лютневу буржуазно-демократичну революцію і повалення самодержавства, мешканці Новгородки зібралися 10 березня на сходку. В селі виник тимчасовий громадський комітет, в якому верховодили члени угодовських партій.

З піднесенням зустріли жителі містечка звістку про  Велику  Жовтневу  соціалістичну революцію. 14 (27) грудня 1917 року відбувся мітинг, організований більшовиками.

За роки радянської влади поліпшилося медичне обслуговування населення.  В 1940 році в Новгородці були  відкриті - лікарня на 40 ліжок, пологовий будинок, дитяча консультація, амбулаторія, аптека. Розширилася навчальна мережа закладів, була побудована початкова школа, через чотири роки відкрилася середня школа.

Ще  в  1927 році на базі трудової школи створено  сільськогосподарський технікум  зернових культур, який до 1941 року випустив понад 400 агрономів.

У селі працював районний будинок культури і колгоспні клуби, де щотижня влаштовувалися концерти, демонструвалися кінофільми.

У перші дні Великої Вітчизняної війни сотні  новгородківців  стали на захист Батьківщини. 7 серпня 1941 року німецько-фашистські загарбники вдерлися до Новгородки.

У грудні 1943 року радянські війська, що наступали в напрямку Кіровограда  підійшли до Новгородки.  7-а  гвардійська армія 2 – го Українського  фронту  укріпилася  на  рубежі Новгородка – Богданівна. Зав’язалися жорстокі бої. 10 березня 1944 року 93 – а стрілецька дивізія у взаємодії з частинами 123 – ї  стрілецької дивізії  57 – ї  армії  3 – го  Українського  фронту визволила Новгородку від  німецько – фашистських загарбників. Відступаючи  з  села, ворог  залишив  після  себе  руїни  і  згарища. Були знищені  школи, громадські  будівлі,  приміщення  сільськогосподарського  технікуму,  житлові  будинки,  міст  на  шляху Кіровоград - Кривий –Ріг.

У таких  важких умовах починалася відбудова села. Почали працювати всі 12 колгоспів села. В 2002 році було проведено реорганізацію колективних сільськогосподарських підприємств на базі яких створено 38 фермерських господарств. З них - ФГ «Прокопчук», ФГ «Роксолана», ФГ «Надія», ФГ «Лемко», ФГ «Фортуна», ФГ «Руся», приватні підприємства ПП ПА «»МЮННТ», ПА «Перспектива», ПП «Чечеліївське», СТОВ «Світанок».

Населення  територіальної  громади  становить - 6439 чоловіки  в т.ч.  по:

• смт  Новгородка  - 5943 чол.
  • село  Воронцівка  -  8 чол.
  • село  Велика  Чечелївка  - 531 чол.

Працездатних  осіб  по  селищній  раді  налічується  -  3050 чоловік,  пенсіонерів  - 2047 особи.

На  території смт  Новгородка  діє: Новгородківське ПТУ № 36,  Новгородківський  навчально-виховний  комплекс  в  якому навчається - 345  учнів,  Новгродківський навчально-виховний комплекс №2  де  навчається - 102  учні,  загальноосвітня школа  І-ІІ ст. №3 де навчається - 92  учні та  загальноосвітня школа І- ІІІ ст. в  селі  Велика Чечеліївка навчається - 55  учнів. Всі  освітні заклади селищної ради підключено  до  мережі  Інтернет.

На  території селищної ради також працює дошкільний навчальний заклад  «Світанок, який відвідують - 198 малюків, ясла - садок ТОВ «Прогрес» та Великочечеліївські ясла - садок «Берізка». Відкрито і дві групи для дошкільнят на базі Новгородківського навчально-виховного  комплексу  № 2.

На балансі селищної ради заходиться міський будинок культури та Великочечеліївський сільський клуб. До структурних підрозділів селищної  ради  відносяться і два  комунальні  підприємства: «Новгородківське  ГП «Комунальник» та лінійна дільниця каналізаційного господарства.

До  складу селищної ради  шостого скликання обрано 26 депутатів в т.ч. 10  жінок,  що  становить – 38.46  відсотка обраних депутатів та 16 чоловіків або – 61,54 відсотка депутатів даного скликання. Депутати селищної  ради є представники різних за своїм складом спеціальностей. 13  депутатів селищної ради мають вищу освіту, що становить - 50 відсотки обраного депутатського  корпусу.

На території селища проживають переважно українці, але є і представники інших національностей: росіяни, вірмени, грузини, корейці, євреї, білоруси, молдавани.

Логін: *

Пароль: *